Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu

Zakapiorskie Bieszczady 2020

W terminie 31.08.2020 r. – 03.09.2020 r. nasi mieszkańcy “rzucili wszystko i wyruszyli w Bieszczady”… 🙂

W pierwszym dniu wyjazdu podopieczni zwiedzali z przewodnikiem miasto Przemyśl (m.in. Zamek Kazimierzowski, cerkiew, katedrę, Wieżę Zegarową, Kopiec Tatarski) oraz Zespół Zamkowo – Parkowy w Krasiczynie.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki mieli przyjemność obejrzeć pracownię ikon i spotkać się z rzeźbiarzem Ryśkiem “Burym” Denisiukiem – legendą Bieszczad. Piękna krajobrazowego gór doświadczyli podróżując Bieszczadzką Kolejką Leśną z Majdanu do Balnicy. Odwiedzili również wysiedloną wieś Łopienkę, w której znajduje się Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii z cudownym obrazem Matki Bożej Łopieńskiej. Obowiązkowym punktem programu była wizyta przy Kapliczce Szczęśliwych Powrotów w Polankach, znajdującej się nad urwiskiem skalnym – wysłuchali tam legend i opowieści bieszczadzkich.

Trzeciego dnia nasi mieszkańcy czas spędzili nad “Bieszczadzkim Morzem”, gdzie spacerowali po największej w Polsce zaporze wodnej oraz wzięli udział w rejsie widokowym po jeziorze solińskim statkiem Białej Floty. Obejrzeli również wystawę Bojków (rdzennych mieszkańców Bieszczad). Kolejną emocjonującą atrakcją wycieczki był przejazd samochodami terenowymi po okolicy, który zakończył się ogniskiem. Dzień był bardzo aktywny i pełen wrażeń.

Ostatniego dnia pobytu grupa zwiedzała Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Park Etnograficzny w Sanoku. W drodze powrotnej obejrzeli ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu z ogrodem klauzurowym i 22 metrową wieżą widokową na dolinę rzeki Osławy w miejscu dawnej dzwonnicy.

Wrażenia po wycieczce były ogromne – wszyscy poddali się urokowi tych magicznych „gór wolności”.

autor wpisu: Marlena Milczarek