Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu

Wycieczka Sanktuarium w Kałkowie – Godowie / Wąchock

Z cyklu “Podróże małe i duże” 30 marca 2022 r.  wyruszyliśmy w kierunku województwa świętokrzyskiego.

Naszym celem było  znajdujące się w Kałkowie Sanktuarium Maryjne Bolesnej Królowej Polski. W zespole obiektów znajdują się: dwupoziomowy kościół ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej, figura Matki Bożej z białym orłem w koronie u stóp, w otoczeniu różańca ułożonego w kontury mapy Polski, kamienne stacje Drogi Krzyżowej z wysoką na 33 m Golgotą przedstawiającą męczeńską śmierć Pana Jezusa i martyrologię Narodu Polskiego, kapliczka “Piety”, Droga Betlejemska, dzwonnica oraz Panorama Świętokrzyska. Znajduje się tutaj eksponowany w specjalnej amfiteatralnej sali obraz “Polonia”, stworzony w latach 1926 – 1938 przez Antoniego Tańskiego, przedstawiający 400 czołowych osobistości z historii Polski.
Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Wąchock – miasto znane w całej Polsce z opowiadanych o tutejszym sołtysie dowcipach. W Wąchocku znaleźliśmy się jednak nie z powodu śmiesznych historii i dowcipów. Pojechaliśmy tam by zobaczyć piękny, stary klasztor cystersów, który zrobił na nas duże wrażenie.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze do McDonald’s. To był udany wyjazd, wszyscy wrócili w świetnych humorach i gotowi na kolejne przygody. 🙂 

autor wpisu: Marlena Milczarek