Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu

Klub Turystyczny WŁÓCZYKIJ w Kielcach i okolicach

W dniu 8 czerwca br. odbył się kolejny wyjazd członków Klubu Turystycznego “WŁÓCZYKIJ”. Tym razem za cel podróży grupa obrała atrakcje, które warto zobaczyć w Kielcach i okolicach:

  • Zamek Królewski w Chęcinach – który został zbudowany na skalistym wzgórzu prawdopodobnie w XIII lub XIV w. Inicjatorem był król Czech i Polski – Wacław II. Następnie mieszkał w nim Władysław Łokietek, a potem jego syn Kazimierz Wielki. W murach zamku mieszkały również rodziny kolejnych królów. Ciekawostką jest fakt, że kręcone tam były zdjęcia do filmu Pan Wołodyjowski. 
  • Ogród botaniczny GEONATURA – kompleks podzielony na kilkanaście działów z różnymi kolekcjami roślinnymi (m.in. flora wodna i bagienna, alpinarium, ogród mgieł i in.), a także ogrody pokazowe – francuski, wiejski, japoński. 
  • Ruiny Huty “Józef”  w Samsonowie, które stanowią jeden z najwspanialszych zabytków Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Legendy i podania ustne umiejscawiają Samsonów już w czasach Bolesława Krzywoustego. 
  • Dąb Bartek – “król puszczy świętokrzyskiej”, jedno z najstarszych polskich drzew.
  • Rezerwat Kadzielnia i jaskinie: dawny kamieniołom Kadzielnia to obecnie turystyczna wizytówka miasta i regionu. Ozdobą tego miejsca jest monumentalny ostaniec zwany Skałką Geologów, górujący nad wyrobiskiem i objęty w szczytowej partii ochroną jako rezerwat przyrody Kadzielnia. Pozostała część dawnego kamieniołomu została zaadoptowana do celów edukacyjnych, rekreacyjnych i turystycznych jako Park Kadzielnia. Poza walorami krajobrazowymi teren ten obfituje w wiele atrakcji m.in.: najdłuższy system jaskiniowy na terenie Kielc, najdłuższa tyrolka w Polsce, sztuczny wodospad oraz ścieżka edukacyjna im. Jerzego Kapuścińskiego. Listę atrakcji uzupełnia Amfiteatr.

Kadzielnia niestety powitała nas deszczem, ale nie popsuło nam to humorów – byliśmy przygotowani też na taką ewentualność. Na koniec wycieczki posililiśmy się w McDonald’s, po czym wróciliśmy do Domu – zmęczeni i zadowoleni. 🙂 

autor wpisu: Marlena Milczarek